مقالاتی درباره معماری
 اتاق کار

 

امروزه نیاز به مکانی برای انجام فعالیت های اجتماعی در منزل به خوبی احساس می شود به خصوص وقتی افراد شاغل در یک خانواده زیاد باشند. مهمترین نکته در این زمینه این است که فضای کار از بخش های دیگر منزل جدا باشد. تفاوت نمی کند چه شغلی داشته باشیم ، اگر بخواهیم در خانه اتاقی را برای کار و حرفه خود در نظر بگیریم باید همه جوانب را در نظر داشته باشیم : اینکه به چه مقدار فضا نیاز داریم و با توجه به فضایی که در اختیار داریم چگونه اتاق را به بهترین شکل چیدمان کنیم.

داشتن مکانی ساکت و دنج در منزل برای کار و فعالیت اجتماعی ، مطلوب همگان و به ویژه خانم های شاغل است. گاهی یک اتاق کار در منزل حتی اگر مساحت کمی هم داشته باشد با یک میز تحریر ویک صندلی راحت می تواند آسایش فکری و روانی شما را تأمین کند.

در بعضی از خانه ها میز کاری وجود دارد که برای کارهای دفتری ودرس خواندن یا کار با رایانه در نظر گرفته می شود. می توان با یک مدیریت خوب یکی از اتاق های کوچک خانه یا بخشی از یک اتاق را قفسه بندی کرد و میز را در آنجا قرار داد. در این حالت علاوه بر به دست آوردن یک اتاق کار مناسب ، محلی برای آرامش یافتن و دور بودن از دنیای شلوغ پیرامون فراهم می شود.

با داشتن چنین فضایی شما می توانید وقت بیشتری را در منزل برای استراحت و گذراندن وقت در کنار خانواده به دست آورید و این خود نعمت بزرگی است.

 

- در بعضی از خانه ها فضای وسیع اتاق خواب این اجازه را به ما می دهد که در گوشه ای از آن میز تحریر و قفسه های کتابخانه را جای دهیم و از این مکان برای کار استفاده کنیم. البته چنین مکانی کاملا شخصی است.

- قفسه بندی مناسب در اتاق کار و مطالعه اهمیت زیادی دارد. می توان با یک قفسه بندی مناسب نظم خوبی به وسایل مورد نیاز در اتاق داد. همچنین به این طریق همه وسایل به راحتی در دسترس شما می باشند.

- آن چه در یک اتاق کار اهمیت دارد فراهم آوردن محیطی دنج برای انجام دادن کارهای روزمره است.

- اگر می خواهیم گوشه ای از نشیمن را با قرار دادن یک میز تبدیل به یک محیط کار یا مطالعه کوچک کنیم ، برای به هم نریختن نظم نشیمن می توان از یک پارتیشن ( جدا کننده ) استفاده کرد که جلوی دید مستقیم به میز را از بیننده می گیرد.

- بهتر است اتاق کار با رنگهای غنی و سنگین آراسته شود.

- گذاشتن مبلمان راحت در اتاق کار از نکات با اهمیت است. می توانید یک مبل راحت به منظور مطالعه در نظر بگیرید.

- شیوه نورپردازی در دفتر کار اهمیت ویژه ای دارد که باید متناسب با سلیقه و خلق و خوی هر کسی تنظیم شود.

- چنان چه میز کار یا تحریر درست در زیر قفسه قرار دارد ، قرار دادن منبع نوری در زیر طبقات زیرین بسیار مناسب و هوشمندانه است.

- اتاق کار در واقع شکل تغییر یافته کتابخانه های قدیمی در منازل است.

 

 
 
|+| نوشته شده توسط علی صابری منش در ۸۶/۱۱/۱۰  |
 
 
بالا